Elköltöztünk: filmdroid.hu
A Szuperhősök megrontják a gyermekeinket – már megint!
2010.08.17. 15:33 19 komment
„Nagy különbség van a mai filmek szuperhősei és a képregények szuperhősei között.” – mondta múlt vasárnap Dr. Sharon Lamb elismert pszichológus az Amerikai Pszichológiai Társaság éves konferenciájén San Diegoban, pont a szuperhős rajongók legszentebb zarándokhelyén. „A mai szuperhősök túlságosan hasonlítanak az akció hősökre, akik folyamatosan erőszakos tetteket követnek el; agresszívek, szarkasztikusak és ritkán beszélnek az emeriségért tett jótettek értékéről. Amikor nem viselnek kosztümöt ezek a férfiak, mint Iron Man, kihasználják a nőket, kérkednek a vagyonukkal és nagy kaliberű fegyverekkel érvényesítik a férfiasságukat.”
Míg a régi szép idők szuperhőseire felnézhettek a fejlődésben lévő lurkók, mert „amikor nem viselnek kosztümöt, ők is igazi emberek, igazi porblémákkal és gyengeségekkel,” addig a mai média a férfiasság egy nagon szűk értelmezését mutatja be, visszaélve azzal, hogy a fiatal fiúknak pont ebben a korban szükségük van a példaképekre a személyiségük kialakításához.
A média káros hatásairól szinte hetente lehet hallani vagy olvasni a bulvár médiában, mindig lehet rá számítani egy új és népszerű videó játék megjelenésekor, és el lehet vitatkozni azon, hogy kinek is kéne nevelni a gyereket, az iskolának a TV-nek vagy netalán a szülőknek. De ennek a tézisnek külön pikantériát ad, hogy a ’régi szép idők’ szuperhőseit nem sokkal a születésük után már pont ilyen károsnak találták a gyermekek zsenge elméjére. Az USA Szenátusának Kiskorú Bűnözés Bizottsága külön vizsgálta a képregények hatásait a gyermekekre a hírhedt 1954-es Képregény Meghallgatások során. A vádak alapját Fredric Wertham pszichiáter „Az ártatlanok megrontása” c. (Seduction of the innocent, 1954) könyve képezte, amiben hivatkozott a képregények burkolt és nyílt erőszakos és szexuális utalásaira és egy kalap alá vette a szuperhősöket az inkább felnőtt olvasóknak szánt horror és krimi történetekkel. Wertham könyve tele van olyan gyöngyszemekkel, mint hogy Batman és Robin között homoszexuális kapcsolat van, Wonder Woman leszbikus, Superman pedig anti-amerikai fasiszta. Wertham személyesen is részt vett a meghallgatáson, és közvetlen korrelációt vont a képregények és az kiskorú bűnözés között. Bár a meghallgatás nem vezetett hivatalos cenzúrához, a képregényipar, a hollywoodi MPAA-hoz hasonlóan bevezette a házon belüli cenzúrát a Comics Code Authority (CCA) formájában. A Comics Code előírta, hogy a jónak minidg győzedelmeskednie kell; a hatalom képviselőit (rendőrök, bírók, politikusok) nem lehet úgy ábrázolni, hogy az csorbítsa a tekintélyüket; a női alakot csak realisztikusan lehet ábrázolni megnagyobított testrészek nélkül; továbbá nem szerepelhetnek a történetekben vámpírok, zombik, vérfarkasok, stb. A kód sok képregény műfaj vesztét okozta, és évtizedekig uralták a médiumot azok a mesterségesen megtisztított szuperhősök, akikre Lamb valószínűleg gondolt. Egy 1971-es három részes Pókember történet volt az első, ami bemutatta a kábítószerek negatív hatásait, és hozzájárult a kód fokozatos lazításához, aminke hála olyan képregények is születhettek, mint a Watchmen, Transmetropolitan vagy Sin City.
Bár Lamb és szerzőtársai tanulmánya 674 8-14 év közötti fiú részvételével készült és szakmailag teljesen korrekt, nem úgy, mint Wertham anekdotákon és előítéleteken alapuló könyve, nem árt észben tartani, hogy nem feltétlenül jó, amikor külsősök próbálnak befolyásolni egy médiumot, amit egészen máshogy értelmeznek, mint annak rajongói. Mindenestre nem kell sokáig félteni a következő generációkat, Matthew Vaughn, a Kick Ass és X-Men First Class rendezője már a múlt héten megósolta, hogy hamarosan lecseng a szuperhősök ideje, mert a közönség egyszerűen rá fog unni a témára. De semmi vész, a horizonton tól már biztos ott leselkedik a következő audio-vizuális horror, hogy megállítsa az ártatlan gyermekeket a fejlődésben.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.17. 16:15:20
Ugyanmár a képregénygeek-ek (mint én is) a legártalmatlanabb emberek a világon! Azon kívül, hogy teljesen hasznavehetetlen tagjai vagyunk a társadalomnak (mint én is), soha semmit nem csinálunk. Csak kedveljük a szépirodalmat. Most jött egy fickó megint, aki híres akar lenni, abból hogy baromságokat von le. És a sok hülye agymosott amerikai beveszi ezt. Mert valakit hibáztatni kell a gyerekbűnözésért, és mivel most a képregények a menők, hibáztassuk a képregényeket.
Mese92 2010.08.17. 16:25:28
Most hirtelen ennyi jutott eszembe. A képregényeket okolni szerintem marhaság, gyerekkorom óta falom őket, és semmi bajom nem lett tőle, még akkor se, ha a női képregény karakterek többsége negatív szereplő :-) az irodalom fontos része.
(Bocs mindenkinek, ha túlreagáltam)
Brekicc 2010.08.17. 16:39:04
Teljesen hülyeség és csak azt mutatja, hogy a rádiós dj-knél is vannak haszontalanabb emberek, akik azért kapnak fizetést hogy hülyeséget beszéljenek.
A szülői felügyelet oldaná meg ezt a gondot. Csak hát amerikában ugye már az embereknek derogál a gyerekre odafigyelni, inkább dadust fogadnak, v. pénzt raknak a zsebükbe hogy letudják a gyerekneveléssel járó gondot.
Elanor_ 2010.08.17. 18:30:23
miért? nincs igaza? :D
Mese92 2010.08.17. 18:55:33
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.17. 18:58:44
Superman valóban egy szatíra, az amerikai társadalomra, de ez nem rögtön fasiszta megnyilvánulás. Csak egy negatív kritika, egy egész karakterbe beleölve.
Batman és Robin kapcsolata a leghihetőbb, de ők is 70 éves karakterek. Mindig máshogy viszonyultak egymáshoz. Mondjuk az All Star Batman sorozatban Batman úgy bánik Robinnal, mint egy állattal, nem törődik vele, csak szüksége van rá, hogy elintézze a kisebb ügyeit. És ma már főleg minden képregényben ilyen a kapcsolatuk.
Elanor_ 2010.08.17. 19:12:11
amúgy, igazad van mindenben, és én sem szoktam ezekre a rejtett dimenziókra ráizgulni.
@Mese92: tuti nem melegek, csak az a régi vicc jut eszembe mindig, h "ha superman tényleg olyan jó fej, akkor vajon miért hordja kívül az alsógatyáját???" :)
Blake007 2010.08.17. 19:14:18
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.17. 20:03:09
@Blake007: Nem hiszem, hogy képregénygyűlölő, két lehetőség van:
1, Buta, mint a legtöbb amerikai és próbál arra egy okot találni, amire ezerféle lehet. Ez olyan, mint amikor a 70-es években megvádolták a Dungeons and Dragons játékosait, hogy sátánisták, miközben orrtúró, szemüveges kis nerdek voltak. :D És ezt csak azért, mert akkor nem találtak rá más indokot.
2, Ezzel akart 5 perc hírnevet szerezni. Kihasználta, hogy a képregények ma már az irodalom részei, és népszerűbbek, mint régen. Azzal, hogy lefaragna népszerűségükből olyan hatást idézne elő, mint a cikkben említett Wertham az 50-es évekbeli könyvével.
Mese92 2010.08.17. 20:12:36
Shyllard 2010.08.18. 00:05:03
A Batman-Robin kapcsolatban szerintem meg csak Robin a homo, Batman már többször is bizonyította, hogy nem buzi, elvégre Méregcsókra és Macskanőre is ráizgult többek között :P
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.18. 00:38:33
Persze ez is csak belemagyarázás :D Ez mind magyarázható azzal, hogy 20 évig el volt zárva mindentől, vagy a szülei halálával.
Mese92 2010.08.18. 00:55:53
balukaaaa teh master · http://gothic-risen.blog.hu/ 2010.08.18. 07:30:25
"A szuperhősök megrontják a gyermekeinket!"
Vagyis "megrontják" az amerikai kölyköket, hogy egséz pontos legyek.
Szerintem ez egy hatalmas, pofátlan és kicsit sem fair propagandagépezet része (hiszen a képregények nehezen tudnak visszavágni). Az amerikai fogyasztó-droidokat olyan kultúrális termékekkel látják el, amik kicst is segíthetik a gondolkodásuk fejlődését, a valóság reálisabb feldolgozását (hiszen ha látják milyen a nem valós világ, annál könnyebben meg tudják érteni a valódit) és ők ebből problémát csinálnak.
Nekik rossz, ha valahogyan művelődnek a gyerekek. És hogyha olyan képregényeket olvasnak, ami a felnőttek egyértelműen magasabb kultúrális igényeit is kielégíti (összetettebb történet, morálisan nem tündöklő apapéldakép karakterek), akkor sikítanak mint a sarokba szorított vaddisznó.
Szánalmasak ezek az amerikai szájhősök. NEKIK van szükségük terápiára, mert sajnos túl sok hülye hallgat rájuk odaát és ezzel sok kárt tudnak okozni a műfajnak. Lásd a Comics Code-ot.
Brekicc 2010.08.18. 11:58:49
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.18. 12:32:38
Mese92 2010.08.18. 19:03:59
0gre · http://stoneagecomics.comxa.com/index.html 2010.08.18. 20:40:30
Azt nem szeretem, ha egy karakter végigmegy egyfajta fejlődésen, majd hirtelen visszarántják a múltba. Mintha rengeteg minden meg sem történt volna vele.
A nép fia 2010.08.18. 21:43:22
Chris kiválóan vezette a történetet évtizedeken keresztül, és bár már mai szemmel talán kissé idealizáltnak tűnhet, máig a legélvezetesebb az összes író munkája közül, ide véve az egyenes ági folyatásokat, Stan Lee saját munkáit, és az összes reboot-ot (Újvilág, Children of Atom, vol.2).