Elköltöztünk: filmdroid.hu
X-Men: Az elsők (X-Men First Class)
2011.06.03. 15:13 33 komment
Az alábbi írást A nép fia - X-Men és képregényrajongó - küldte be. Spoileres
A rajongók öt éve várnak egy új X-MEN-filmre (az X-MEN Origins: Wolverince c. vadhajtástól most jótékonyan tekintsünk el), és ím, a mostani Hollywood-i szokásokhoz híven kapunk egy előzmény-filmet. A történetet a 60-as évek elejére, a kubai rakétaválság idejére tették. Még néhány archív filmfelvételt is mutatnak, hogy elhigyjük, hogy tényleg... Matthew Vaungh hozta el nekünk, aki saját bevallása szerint is tág keretek között értelmezte az X-MEN univerzumát. Korábban tőle a habkönnyű Csillagport láthattuk, és a Ha/Ver című, sajátosan értelmezett képregényfilmet. Ez utóbbi jelenthet garanciát arra, hogy Matty barátunk nem teljesen járatlan a szövegbuborékok világában.
Figyelem! A most következő írás helyenként spoiler-t tartalmaz! További olvasása csak saját felelősségre!
Meglepett a 16-os karika az elején. Ahhoz képest, hogy a Wolverine, minden idők legvérszomjasabb mutánsáról készült film PG-13-as lett, ez azért így erős kezdésnek. Aztán a sztriptízbárban, amikor hiányos öltözetű nők flangálnak fel-alá, már tiszta lett a kép. Kivillanó mellbimbókat ugyan nem fogunk látni, de talán nem is ettől lett 16-os, hanem attól, amikor Magneto premier plán lyukasztja ki Shaw koponyáját. És persze látunk pár lövöldözést, Azazel is megmártja kardját több tucat CIA-ügynökben.
A film hangvétele sem könnyed. Két alkalommal volt nevetés. Az egyik Logan cameo-ja, amivel ugye nem árulok el nagy titkot, a másik pedig, amikor Vészmadár leesik az ablakból - ezt pedig láthattuk már korábban egy kikerült jelenetben. Olykor-olykor elmosolyodtam pár apróságon, a fehérneműs lányokat is örömmel néztem, de összességében nem vidám a hangulat. Persze ne gondoljon senki egy Apokalipszis most-ra, de azért a sötét tónus szemmel látható: a III. világháború közeledte rányomja bélyegét az atmoszférára. Nem is beszélve az ifjú mutánsok tehetetlenségéről, a kitaszítottság és elveszettség érzéséről, ami talán most jobban érzékelhető, mint korábban bármikor. Ilyen tekintetben jók a színek, az árnyalatok, a vágások. A film feszes tempójú, noha nem egy The Dark Knight, de egy percig sem unatkoztam. Végig hiteles, már amennyire egy képregényfilm az lehet. A valós történelembe is jól beleilletsztették,
még ha a vége már egy kicsit más is.
De a filmről: Vegyes érzésekkel távoztam a vetítőteremből. Egyrészt csalódottsággal töltött el engem (és még azt az egy szerencsétlen delikvenst, aki várakozott a végefőcím után), hogy ezúttal nincs a film végén rövid jelenet. Annyi elvarratlan szál maradt a filmben, hogy még 30 másodperccel igazán megtoldhatták volna! Másrészt nem igazán voltam maradéktalanul elégedett, mert még több kérdéssel jöttem ki, mint ahánnyal bementem.
A film két szálon indít, és a nyitó jelenete egy az egyben a 2000-es X-MEN - A kívülállókból lett "nyúlva". Ezt nem kell ecsetelnem. A második vonal a Xavier-birtok Westchester-ben (aki nem tudná, ez egy kis megye New York-tól északra) kezdődik, és szintén ismerős lesz, amikor a kiskölyök Xavier és a kislány Raven találkoznak a konyhában. Ez felkerült a netre 1 perces videóként.
Mint kiderül, nem Erik Lensherr (és a filmben a borzasztó "lenszer"-kiejtéssel mondják, amitől a hátamon felállt a szőr!) az egyetlen génkorcs a náci táborban. Ott van egy kollaboráns tudós (vagy inkább agyturkász - de mindenképp nagykutya) is, akinek az érdeklődését felkelti a fiatal Erik bűvészmutatványa. Hogy több trükköt is kifacsarjon a fiúból, megfenyegeti őt az anyja megölésével. Nem nagy titok, hogy ez meg is történik. Ekkor Eriket elönti a düh, és mindjárt szétkapja a berendezést.
Ugrunk az időben egészen pontosan 18 évet. A már felnőtt Erik mereven bámulja a térképet, ahová a felkutatott - és nyilvánvalóan likvidált - náci tisztek fényképei vannak felragasztva a megölésük helyét jelölve. Már csak annak a bizonyos náci górénak a fotója nincs piros X-szel áthúzva. Erik gyakorlatilag egyszemélyes keresztes hadjáratot indított a II. világháborút túlélt náci tisztek ellen, folyamatosan az őt "teremtő" személy után kutatva.
Eközben az ifjú Charles egy bárban próbál okos szöveggel csajozni, de Raven, akivel időközben "fogadott testvérek" lettek, nem nézi jó szemmel. Xavier épp az egyetem befejezése előtt áll, hamarosan doktorrá avatják.
A történelemkönyvekből mindenkinek ismerős a hidegháború időszaka. A CIA mindenkit átvilágít, követ, lehallgat, akikről feltételezi, hogy köze van a kommunistákhoz (igen, ekkor küldték haza Fenyő Mikiéket - elő a Made in Hungáriával!). Moira McTaggert ezúttal nem genetikus doktornő, hanem a CIA ügynöke, és az egyik magas rangú katonatisztet követi egy Las Vegas-i bárba, a híres-hírhedt Pokoltűz Klubba. Itt lát egynéhány dolgot, amelyet alig mer elhinni: gyémánttá változó nő, eltűnő-feltűnő pirosbőrű ördög. És itt hallgatja ki, hogy Sebastian Shaw, a Pokoltűz Klub nagyfőnöke miképp manipulálja a tábornokot, hogy a számára kedvező stratégiai lépéseket tegye meg. Moira persze azonnal jelenti a központba, se senki nem hisz neki. Ekkor dönt úgy, hogy egy olyan ember segítségét kéri, aki járatos a genetikában és génmutációban. Így kerül Xavier közelébe, aki épp elvégezte az egyetemet.
Moira elviszi Xaviert és Ravent a CIA fejeseihez, hogy egy kormány+mutáns együttműködést hozzanak létre. Ezt a jelenetet is láthattuk, amikor Raven felfedi magát a meglepődött CIA-vezetők előtt.
Időközben Erik egy svájci bankár útmutatása alapján megtudja, hogy a keresett nácija Argentínában van. Mint látjuk, az illető ugyan az a személy, mint Shaw. Argentínába utazva Erik leszámol két ex-nácival, majd tovább keresi áldozatát. El is jut egy jachtra, ahol Emma Frost és Shaw épp koccintanak. Ajtóstul rontva a házba, bosszúja által vezérelve nekiesik Shaw-nak, de a telepata Emma könnyedén elintézi őt. Épp ekkor érkezik egypár hadihajó a másik oldalról Xavier és a CIA vezetésével, hogy rajta üssenek a Pokoltűz Klubon. Egy látványos, ámde rövid csata után Charles kimenti a vízből Eriket.
Innentől kezdve felgyorsulnak az események. A CIA egy mutáns-osztagot szeretne létrehozni Xavier segítségével, Eriket viszont csak a bosszú hajtja. Végül azonban együtt vágnak neki felkutatni az új mutánsokat, hogy csapatot toborozzanak. Ekkor van Logan cameoja is. Angyalt egy sztriptízbárból, Alex Summers-t egy magánzárkából hozzák ki, míg Darwin taxisofőr állását hagyja ott a csapatért. A CIA-nak dolgozik egy fiatal tudós, Hank McCoy is, aki szintén csatlakozik Xavierékhez.
Erik és Xavier Shaw nyomába erednek, és követik Emma-t egy Szovjetunió-beli katonai rezidenciához, ahol az egyik magas rangú tábornokot próbálja meggyőzni a maga igazáról. Erik betör a villába, aztán Charles-sal karöltve lefegyverzik Emmát. Xavier kiolvassa Emma gondolataiból Shaw tervét: az USA-t és a SZU-t egymás ellen kijátszva szeretné az atomháborút kirobbantani, hogy aztán a mutáns faj legyen az uralkodó a Földön. Emma a CIA-hoz kerül kihallgatásra.
A begyűjtött fiatalok a CIA titkos támaszpontjánl egy ismerkedő est keretében mind megmutatják, mit tudnak. Mindez Shaw tudomására jut, és társaival, a néma (vagy csak szótlan) tornádókezű pasassal és Azazellel látogatást tesznek az ifjaknál - ezt is láthattuk az előzetesekből - és meginvitálják őkek a sötét oldalra. Egyedül Angyal fogadja el a meghívást, és kisebb csetepaté után Darwint megöli Shaw. Másnap megérkezik Erik és Charles, és úgy döntenek, a maguk kezébe veszik a csapat irányítását és felkészítését. Így beköltöznek a Xavier-birtokra, és kezdődik az oly sok filmből ismerős "gyúrós" rész. Ez a Rocky-ban az edzés, a Szupercsapatban a gépek összeeszkábálása, és még lehetne sorolni... Itt bontakoztatják ki a fiatalok a képességeiket.
Közben megy a moralizálás, a lelkizés, az útkeresés. Bestia és Rejtély szerelme nem tud kibontakozni eltérő látásmódjuk miatt, így Raven inkább Erik ágyában keresi a boldogságot. Hank gyógyító széruma, amit önmagán próbál ki, sem a várt hatást váltja ki: kékséges szőrmókká változik. Ezen bepöccen, feldúlja a laboratóriumát. Másnap reggel hiába keresik őt a társai, csak egy kiírás várja őket az ajtóra ragasztva: Hozzátok a dobozt, amin az X van, és találkozzunk a reptéren.
Az ifjú Hank még az éjjel kiszabda és megvarrta az összes X-uniformist, sőt, reggelre már a Blackbird is ott feszített a katonai reptér egyik hangárjában, még arra is volt ideje, hogy összehegessze a vasmadarat bevetés előtt.
Mert ugyebár közeledik a film vége, de jóféle csetepaté még nem történt. Az amerikaiak tengeri blokádját megsértve egy szovjet bádogladik atomtöltetekkel megpakolva közeledik a kubai partokhoz, amit az amcsi flotta tátott szájjal néz végig. Aztán felsorakoznak egymással szemben az USA és a SZU hadihajói, épp kitörni készül az atomháború, amikor megjelennek az ifjú mutánsok, és megsemmisítik az atomrakétákat. Egy tengeralattjáróból figyeli az eseményeket Shaw, és felkészül a végső összecsapásra. De, mint azt láthattuk az előzetesekben is, Erik kiszedi a vízből őket, lesz ismét egy nem túl hosszú, de izgalmas ütközet a Pokoltűz Klub és az X-ek között, míg a végén mind a parton kötnek ki.
Eljön a végső leszámolás ideje. Charles ráncba szedi a csapatát és az ellenség fölé kerekednek, míg Erik Shaw után megy. Nem titok, legyőzi. Ám előtte Shaw kiselőadást tart neki az emberek és a mutánsok harcáról, a világ végéről és a felsőbbrendűségről. Erik gyorsan magáévá teszi ezeket az eszméket, és miután kifúrta ellenségének az agyát, a többi mutánst összefogásra szólítja fel az emberiség ellen. Épp ekkor indítanak rakétatámadást a parton vesztegelők ellen a szovjetek és az amerikaiak egyszerre, melyet Erik hadüzenetnek vesz és a saját rakétáikat fordítja a hajók ellen. Ekkor Charles és Erik nyíltan konfrontálódnak, Moira beavatkozik kettejük harcába, melynek a végén Xavier végzetes sérülést szenved. Ekkor Erik magához tér, bocsánatot kér Charles-tól, de kettejük világnézete tisztán láthatóan annyira különböző, hogy nem tudnak tovább együtt dolgozni. Erik felszólítja a mutánsoka
t, hogy tartsanak vele. A Pokoltűz Klub eddigi tagjai vele tartanak, és Rejtély is, aki előbb érzékeny búcsút vesz Xaviertől.
A két barát elválása szomorú, de úri módon zajlik. Harag nélkül, a legnagyobb tisztelettel köszönnek el egymástól.
Zárókép: Moira tolja Charles-t a birtokon, és először hangzik el az X-MEN név.
Zárókép 2: Erik, immár Magnetóként betör a CIA-hoz és kiszabadítja Emma Frost-ot, s megkéri őt, csatlakozzon a csapatához.
FINITO
Őszinte leszek, nem voltam maradéktalanul elégedett. Tetszett a film, nem mondom egy szóval sem, hogy nem. Azt sem mondom, hogy nem ezt vártam, mert bizonyos tekintetben többet kaptam - ugyanakkor sok kérdés maradt nyitva.
Nálam az első: ez a Pokoltűz Klub így elég halovány. Hol van Leland, Pierce és a Fekete Királynő? A PK egy nagyon gonosz és veszélyes szövetség, és kissé "könnyen" el lett bánva velük. A néma öltönyös fickó teljesen súlytalan karakter, és Azazelt is leredukálták Shaw kifutófiújává. Gyakorlatilag egy kommunista orgyilkos lett belőle. Emma Frost még úgy, ahogy elmegy, de nem is volt igazán lehetősége kibontakozni Jones kisasszonynak. Szalonna úr viszont telitalálat Sebastian Shaw szerepére! Látszik, hogy élvezte a munkát, majdhogynem "brillírozik". A mimikája és a gesztusai, a cinikussága, a szemében szikrázó gonoszság félelmetes ellenféllé teszik.
A Plazmával kapcsolatban felmerült összes kérdés megválaszolatlan marad. Persze, lehet, hogy majd a folytatásban. Itt egy nagy üresség van, és bár ha laikus volnék, nem lenne hiányérzetem, de mivel nem vagyok laikus, így van. A fiatal mutánsok egyébként papírmasé-figurák. Nem jut idő kibontani mindegyikük jellemét. Egyedül Hank és Raven gondolatait ismerjük meg jobban, de pl. az indíték sem világos, hogy Angel miért áll át Shaw-hoz.
Erik és Xavier jól felépített karakterek, és a jellemükben még mindig van potenciál. Mindkét színész jó választás volt a szerepre. Elhiszem, el tudom képzelni, hogy ők lettek azok, akiket Patric Stewart és Ian McKellen játszottak. Hitelesek, és mégsem másolják az öregeket, van mozgásterük a szerepben és látszódik a fejlődés, Eriknél a katarzis.
Összegzés:
Nem hiszem, hogy minden rajongó szeretni fogja ezt a filmet. Én úgy döntöttem, hogy szeretem, noha a vetítés közben volt olyan érzésem, hogy ez nem is X-MEN. 80%-ot adok rá. Vannak hibái, ám ha ez egy új trilógia első része, és a következőkben megmagyaráznak dolgokat, akkor a 80-ból 85, de akár 90 is lehet. Arányaiban a Thor jobban tetszett, bár egészen más súlycsoport. Az látványfilm volt, tökéletes moziélmény. Az Elsők is jó film, de más miatt. Azt érzi az ember, hogy itt valami nagy dolgok történnek, az eseményeknek súlya van.
Ajánlom minden X-MEN rajongónak, mert érdekes látni a "hogyan kezdődött"-et. Ítéljétek meg magatok!
Címkék: iromány x men prequel képregényből film x men first class
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.06.03. 15:14:19
Majd ha megnéztem.
Blake007 2011.06.03. 15:35:03
BeniMan 2011.06.03. 17:31:33
Lényegében egy nagyon jó kis film és már várom a folytatást. Szerintem elmondhatjuk h maximálisan felnőtt az Singer első X-Men első filmjéhez.
BeniMan 2011.06.03. 17:32:44
A nép fia 2011.06.03. 17:44:15
minuteman 2011.06.03. 18:11:11
Blake007 2011.06.03. 18:30:53
SittingDuck 2011.06.03. 20:13:48
Shyllard 2011.06.03. 21:03:47
A nép fia 2011.06.03. 21:06:25
@minuteman:
Így kezdtem, hogy spoiler.
@Sanosuke:
Nem, hála az égnek!
Shyllard 2011.06.03. 21:07:52
Sanosuke 2011.06.03. 21:35:39
értem.
a bugyuta Thor azért megy ddd-ben mert úgy legalább látványos. története egy kula.
viszont az x-men erősebb történetileg, és karakterekben is.
ezért ddd nélkül is sikeres.
Moso 2011.06.03. 21:41:32
ez az egész forgatókönyv részletes leírása...
legközelebb ennyi erővel belinkelhetitek a kamerás felvételt is.
nevetséges
koimbra: legközelebb azért vezess be egy korhatárt a filmkritikák/ismertetők írásához
madárijesztő 2011.06.03. 23:54:13
pelu 2011.06.04. 10:49:18
A nép fia 2011.06.04. 14:06:08
Alexre tényleg nem adtak semmi magyarázatot, de nem néz ki 25-nek, max 20-nak, és sehol nem mondják, hogy 15 éves.
A Wolverine-ben sem mondják soha, hogy az a gyémántcsaj Emma Frost. Mert ha az volna, akkor a telepata képességei segítségével simán ki tudja jutni - mi több, be se tudták volna zárni.
bate · http://bateman.hu 2011.06.04. 14:27:16
FayeFaye 2011.06.04. 15:20:04
Mese92 2011.06.04. 16:27:29
Attila1234 2011.06.04. 19:31:10
Feltétlenül érdemes megnézni.
Egy apró momentum, aminek örültem az Michael Ironside feltűnése volt. Jó volt az öreget látni, még ha kicsi is volt a szerepe.
balinyul 2011.06.04. 21:24:05
azt hiszem sokak nevében kérem h többet ne rabold az időnket ilyenekkel és ne rontsd az oldal nívóját.
Sonda 2011.06.05. 09:57:33
Mindenesetre idei legjobb képregényfilm, eddig (bár nem tudom kinek lenne esélye ezt lepipálni)
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.06.06. 11:39:44
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2011.06.06. 17:18:33
Akkor a vélemény, miután megnéztem.
Shaw nem tetszett igazából, mert egy az egyben Mr. Sinister volt, és nem Shaw. Nem volt itt semmi Pokoltűz klub, hacsak Emma nem de őt meg gyorsan kikapcsolják. :S
Félre ne értsetek, jó volt, KB is jól játszott, de a képregény alapján Shaw egyszerűen nem ilyen. Sinister viszont igen.
Rozsi cameo nagyon jó volt. :D
A film igazából az X-Men origins: Magnetó film lett, és nem is baj.
Főleg a vége felé érezhető volt, hogy nagyon össze akarják fésülni az első x filmmel.
Mondjuk a Prof bénulása a másodikba is ráért volna.
Így hirtelen, majd még írok, ha eszembe jut valami.