Elköltöztünk: filmdroid.hu
Az éhezők viadala (The Hunger Games)
2012.03.26. 22:30 27 komment
Talán a Harry Potter indította el a folyamatot, de elképzelhető, hogy Hollywood egyébként is lecsapott volna a fiatal felnőtteket megcélzó regénysorozatok jogaira. Mindenesetre a nagy bevásárlási láz hevében csupán egy-két próbálkozás váltotta be a reményeket, a Potter után keletkezett űrbe Az éhezők viadalának sikerült befészkelnie magát, s úgy fest, hogy az Alkonyat végeztével egyedül uralhatja a piacot.
Suzanne Collins regénye disztópikus Amerikát fest le, a hatalmat a Kapitólium gyakorolja, amely ellen a körzetek lakói háborút indítottak, ám kétségbeesett lázadásukat kegyetlenül leverték, a vezetés pedig elhatározza, hogy bevezet egy véres, kegyetlen, a gazdagok számára szórakoztató viadalt, ahol csak egy ember győzhet. Erre a sokak által kedvelt, még többek által kevésbé várt eseményre azért van szükség, hogy a körzetek soha ne felejtsék el a múltat, még véletlenül se jusson eszükbe hasonló cselekedet. Belesulykolja a népbe, hogy mennyire bánják, hogy a háború elfajult, mindenki súlyos árat fizetett, épp ezért van szükség a viadalra, ezzel tisztelegve a múlt előtt és együtt gondolnak a békés közös jövőre. Pedig egyáltalán nem erről van szó, hanem a bosszúról.
A játék nem más, mint egy igen drága cirkusz és a manapság oly divatossá vált valóságshow-k körüli felhajtás elé állít görbe tükröt. Elnézve a filmet pont ugyanerről szólnak a mostani műsorok is, a különbség csupán annyi, hogy nincsenek embervadász adások. Még. Az efféle adásokban sorra bemutatják a játékosokat, a jelölteket, akik már a házigazda előtt megnyerhetik a közönség szimpátiáját. Feltéve persze, ha a házigazda is úgy akarja, mert a lényeg, hogy minél többen megkedveljék és szurkoljanak, hiszen sokkal olajozottabban működik a dolog, ha sokan szurkolnak a háta mögött.
Parádéznak a filmben is, de még hogy. A körzetek lakói egytől egyig szegények, soha nem láttak még ilyen csiricsáré ruhákban flangáló embereket, mint a fővárosban. A körzetekben egyszerű és szürke volt minden, de az ország középpontja úgy fest, mintha Jean-Pierre Jeunet néhány divatdiktátorral összeült volna és szépen kiagyalták, hogy Kapitólum gazdagjai miféle göncöket hordhatnak és milyen frizurájuk lehet.
Természetesen a főhősnőre elég hamar felfigyel mindenki. Így volt ez mindig (szinte minden adaptációban), így van ez most is. A viadalra való önként jelentkezésével Katniss eléri, hogy mindenki megjegyezze a nevét és hogy a többség megkedvelje. Nem vérben forgó szemű, habzó szájú amazon ő, hanem csak egy jó céllövő lány, aki a húga helyett jelentkezett a viadalra. Túlélni akar, de nem bármi áron. Jennifer Lawrence tökéletes választás volt a szerepre, azoknak volt igazuk, akik már a Winter's Bone után azt mondták, „hogy belőle még lesz valaki, akárki meglássa”. Woody Harrelson játssza Haymitch-et, aki egykor megnyert egy viadalt és jelenleg mentorkodik, de mindezt csak a piáért teszi. Eleinte nagyon nem fűlik a foga ahhoz, hogy jó tanácsokkal lássa el védenceit, csak az érdekli, hogy tele legyen a pohara, de hirtelen megváltozik álláspontja és csak úgy ontja magából a javaslatokat. Az Elnököt Donald Sutherland formálja meg, kis kertjében szinte már elmélkedve papol a játékmesternek a játék fontosságáról. Josh Hutcherson játssza Peetát, megállja a helyét, ő Katniess körzetének másik „szerencsés” kiválasztottja, nem sok reményt fűz ahhoz, hogy élve megússza.
A regényben elvileg rengeteg az erőszak és még erotika is akad (legalábbis ezt hallottam), ezeket ahol csak lehetett kigyomlálták, úgymond tinibaráttá tették. Gary Ross rendező tette a dolgát, faragott, ahol csak tudott, hogy mindenképp beleférjen egy elfogadható játékidőbe a könyv cselekménye. Ezért a sokat látott, szőrösszívű kritikusok csak hálásak lehetnek neki, hisz ott nem kötnek bele filmjébe, ahol nem akarnak. Igen, bizony közhelyes sztori, ahol több karakterre nem jut idő, csupán felvázolják, hogy valaki jó szándékú vagy éppen felettébb gonosz természetű. A társadalomkritikából se maradt sok, de e felett is szemet lehet hunyni. Ross ugyanis több, mint élvezhető darabot tett le az asztalra, aki nem olvasta a regényt az is megérti, hogy miről van szó, ugyanúgy tud izgulni Katnissért, csupán annyi a probléma, hogy olykor olyan szinten rángatják a kamerát, hogy követni nem, csak sejteni lehet mi zajlik a vásznon. Rá kellene már jönni, hogy nem mindig van értelme annak, ha így mutatják be a cselekmény bizonyos részét. De legalább a romantikus szálat csak a vége felé kezdik erőltetni, de azt is elfogadható módon, ami csak dicséretes.
Büdzsé: 78 millió dollár
Eddigi amerikai bevétel 155 millió dollár
Eddigi összbevétel: 214 millió dollár
Címkék: scifi iromány dráma könyvből film 80 % hunger games
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Fecsegőposzáta 2. 2012.03.31. 20:11:51
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
danialves · http://smokingbarrels.blog.hu 2012.03.26. 22:41:18
Ezt rosszul hallottad, gyakorlatilag minden ilyen jellegű dolgot egy-az-egyben beletettek. Egyébként a könyvben sem jutott több karakterre idő (nem mintha ez jó lenne, de a lényeg, h nem a film hibája)
Dean6 2012.03.26. 22:42:43
A film tényleg jobb lett,mint a mostanság megszokottak.Érezhető volt,hogy rendesen meglett tervezve és felépítve az egész.Én leginkább azt hiányoltam,hogy a filmben nem tettek említést a viadal nyertesének "nyereményére",mert a könyvben azért elég sokat említik,itt meg mint ha nem is lenne,emellett,hogy a főhősnek azért volt rendesen háttértudása,mint a bogyók és egyéb növényekről,amelyek szintén ki lettek hagyva,és így nem volt világos mit honnan is tudott. Szerintem lehetett volna egy kicsit hosszabb,hogy minden részletesebb momentum belekerüljön.
A 80% teljesen korrekt szerintem.
jikininki 2012.03.26. 23:12:21
dzsoni szánsájn · http://www.halfps.blog.hu 2012.03.27. 00:20:29
A nép fia 2012.03.27. 07:20:58
Lehet, hogy csak én nem vagyok vevő az ilyen tiniknek szánt dolgokra (a Harry Potter-ből 10 mondatot nem tudnék mondani, miről szól, az Alkonyat első részének a feléig bírták az idegeim, annyira gagyi), de ez az Éhezők viadala is csak egy erőltetett franchise előszele, amit ügyes marketinggel belekódolnak az emberekbe, hogy EZT KELL SZERETNI. Azt hiszem, én inkább protestálok. :-)
vrango 2012.03.27. 07:38:08
Úgy mondom ezt, hogy közben hasonlóképpen vagyok az általad említett filmekkel, mint Te, sőt, egész mostanáig a Hunger Games sem izgatott, jól elvoltam a Prix d'Danger-rel, vagy végső soron a Running Men-nel:)
Na jó, ennyit az ártatlanság védelméről:)
Dean6 2012.03.27. 08:07:18
Coolet 2012.03.27. 08:37:57
Swarm · http://filmfreakblog.blogspot.com 2012.03.27. 08:40:41
Nem minden rossz, ami körül van hype. Persze gyarkan belebukik a néző mert óriási elvárásokkal ül be rá, de ezt is meg kell tanulni kezelni.
A nép fia 2012.03.27. 08:50:22
Nem állítottam, hogy az Éhezők viadala rossz film, hiszen nem láttam. Azt mondtam, hogy ez a csapból folyó marketing és hype inkább ellenszenvessé, mintsem szimpatikussá teszi. Meg hát... ebből már kinőttem. Mit ne mondjak, az Avengers-t is csak azért nézem meg, mert ezeken a képregényeken éltem 10 éves koromtól, és kíváncsi vagyok rájuk. :-) Nyilván aki meg ezt az éhezős könyvet olvasta, az azért nézi meg. Jól kitalált gépezet ez, mert az olvasókat a filmre csábítja, a nézőket pedig a könyv olvasására. A lóvé meg dől a kiadókhoz, jogtulajdonosokhoz. :-) Igazából nem bánnám, ha az én regényemet is hype-olnák és megfilmesítenék. :-D
Talán majd egyszer, ha a TV2 délutáni műsorsávjában lesz, akkor ezt az Éhezők viadalát is megnézem. :-)
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2012.03.27. 09:52:22
Én nem éreztem a marha nagy hype-ot. Legalábbis nem jött minden órában újabb kép vagy videó a filmből, mint pl a Watchmennél. Sőt, még valamennyire visszafogottabb is volt, hiszen a viadalról nem mutatott semmit. Érdekes, de meg tudta állni a stúdió.
Swarm · http://filmfreakblog.blogspot.com 2012.03.27. 14:30:35
Maga az esztelen hype engem is szépen fel tud bosszantani, de Az éhezők viadala egyáltalán nincs túlhypeolva, ahogy Koimbra is írta. Max a tengerentúlon. Ithhon a megjelenésig alig-alig lehetett róla hallani.
A nép fia 2012.03.27. 14:54:09
Egy szóval sem mondtam, hogy a Batman-t azért nézik többen, mert nagy a múltja.
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2012.03.27. 17:14:40
Szerintem ugyanannyira nézhető, és szórakoztató tud lenni egy film gyermek, vagy felnőtt fejjel. Ez az "én már nagy vagyok ehhez" valahogy a felnőttet játszó kamaszokra emlékeztet, és a "dedós dolog" definíciójával együtt megröhögtet. A film minősége, "jósága" - vagy a kapcsolódó élmények:) - miatt simán vállalhatóan jó szórakozást nyújthat akárkinek.
Mondok példákat (kiragadni egyet belőle, hogy nekem nem tetszik, nemér:)), nálam pl. mit jelent, amit gyermekként/kamaszként, és most, túl a 3x-en is meg tudok nézni.
Vuk
Macskafogó
BS-TH westernfilmjei
BS-TH klasszikusok (Nincs kettő négy nélkül, Nyomás, utána! stb)
Kommandó
Terminátor
Oscar
...a teljesség igénye nélkül, nem említve pl. a Star Warst, stb.
jucccka · http://onlinefilm.blog.hu/ 2012.03.28. 02:07:22
A nép fia 2012.03.28. 08:44:03
Hiszed, vagy sem, sokszor megesik, hogy egy filmet felnőtt fejjel újra nézve azt dedósnak, gyerekesnek érzek, és ebben nincs semmiféle kamaszos felnőtteskedés. Az ember ízlése változik kb. 6-8 éves ciklusokban. Nyilván másak lesznek az igények 8 évesen, más 16, és más 24 évesen... Ez tök normális. Az én ízlésemnek nem való az Éhezők viadala, mert már nem tartok érdekesnek olyan dolgokat, amiket tartottam 14-18 éves koromban, és amiért szerethettem volna ezt a filmet. Ha 10 évvel fiatalabb lennék, akkor biztosan tetszene, de most nem mozgat meg. :-)
Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2012.03.28. 10:20:39
(most nem pl a Kis Vuk, meg az Álom.net féle magyar szörnyűségekre gondolok...illetve de, arra is. vagy a Maszk fiára, a sokadik paródiafilmre, mint Spárta a köbön, meg ilyenek...)
A nép fia 2012.03.28. 11:22:14
getro2 2012.03.30. 19:24:31
a többi körzet lázadását. Ettől függetlenül azért teljesen korrekt mozi, egyszer bőven érdemes megnézni.
OZ83 2012.03.31. 16:22:13
Shyllard 2012.04.06. 00:41:07
@A nép fia: Nem akarok semmi rosszat, de ha nem láttad a filmet és még szándékodban sem áll megnézni, akkor egyáltalán minek foglalkozol egy ilyen poszttal? Értem én, hogy nem érdekel, meg idős vagy ehez, de attól még aki akarja az ígyis-úgyis meg fogja majd nézni (u.i.: sztem egy filmet sem illik/szabad látatlanban fikázni, hisz számomra is okozott már nem egy alkotás kellemes meglepetést)
A nép fia 2012.04.06. 05:42:15
Shyllard 2012.04.06. 12:36:15
a8zoli 2012.04.22. 13:59:14
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2012.04.29. 16:58:14
nem tudom mennyire van igaza azt se láttam/olvastam, ezt se olvastam csak láttam, de pont elég volt.
nikodémus 2012.08.05. 09:30:26
Felhajtás ide vagy oda, ez egy tisztességes popcorn, némileg túlzsúfolt társadalmi üzenettel és élvezhetetlenül rángatott kamerával. Jennifer Lawrence-nak pedig erős jelenléte van a vásznon.