Elköltöztünk: filmdroid.hu
Jonah Hex (2010)
2010.10.20. 21:30 22 komment
A Jonah Hex misztikus-kosztümös-cowboyos film legjobb része az idő-tömörítés: akinek az volt az első reakciója a film végén, hogy ezt a két órát már soha nem kapja vissza az életéből, annak kellemes meglepetést fog okozni, hogy csupán 80 perccel került közelebb az elkerülhetetlen véghez, és ahhoz, hogy egy mogorva cowboy kiássa a sírból, csak hogy még egyszer meghalhasson.
A film nem sokkal az amerikai polgárháború után játszódik. Még a főcím előtt megtudjuk, hogy Jonah Hex (Josh Brolin) a déliek oldalán harcolt, de megtagadta a parancsnoka, Quentin Turnbull (John Malkovich) egy utasítását és eközben megölte a fiát. Turnbull bosszúból a szeme láttára felgyújtja Hex feleségét és fiát, és megbillogozza Hexet, aki később egy felhevített baltával végez magán korrektív plasztikai műtétet. Hex bosszúra vágyik, de Turnbull meghal egy tűzben, így fejvadásznak áll, hogy így üldözze a gonoszt. Míg egy nap meg nem keresik az elnök emberei, hogy segítsen nekik megállítani egy terroristát, aki fel akarja bomlasztani a fiatal Egyesült Államokat, és nem más mint – nagylevegő – Quentin Turnbull!
A film többszörösen hátrányos helyzetből indul, először is egy olyan képregényen alapszik, amiről szinte senki sem hallott – habár a Wikipedia alapján a filmnek a címen kívül semmi köze a 70-es évekbeli képregényhez. A produkció évekig húzódott, és egy rendezőváltáson is átesett, a Cranket jegyző Mark Neveldine és Brian Taylortól az eddig csak rajzfilmeken dolgozó Jimmy Hayward (Horton Hears a Who) vette át az irányítást, akit látszólag maga alá temetett a páros ADHD-s stílusa. Ezután jól megvágták, hogy PG-13 lehessen, és a végére nem maradt semmi, csak metálos zenére véletlenszerűen felvillanó jelenetek sorozata. Az egészben az a szomorú, hogy volt egy pont, amikor papíron ez egy jó film lehetett, mert sikerült olyan remek színészeket megnyerniük hozzá, mint Brolin – akit az isten is cowboynak teremtett, Michael Fassbender (Burke) – akire már nagyon ráférne egy jó akciófilm és Malkovich – na jó, ő bevállalt egyet a pénz miatt.
Ami igazán bizarr, hogy a filmben egyaránt találhatók természetfeletti és steampunk elemek, mint a kézi tekerős géppuskával felszerelt ló vagy dinamit pisztoly, de semmi sem sugallja azt, hogy a bemutatott példáktól eltekintve ez egy stampunk/természetfeletti alternatív univerzum lenne. Hex egy rövid időre fel tudja éleszteni a halottakat, amire semmilyen magyarázatot nem kapunk, látszólag senkit nem lep meg és semmilyen dramaturgiai funkciója nincs, kivéve, hogy ebből származnak a film egyedüli vicces jelenetei. Az egyik az, hogy Hex megöl valakit, és újraéleszti, csakhogy még egyszer megölhesse. A másik, hogy kiássa és feléleszti egy régi haverját, akit Jeffrey Dean Morgan játszik, akivel az ügynöke valamilyen kegyetlen viccet űzhet, mert mindig halottakat alakít (Grey’s Anatomy, Supernatural, P.S. I Love You, Watchmen...). Ettől eltekintve a film egyedülállóan humortalan. Hex misztikus képességei a film invenciói, ki tudja miért. Egyáltalán nem illeszkednek a történetbe, és olyan szürreális jeleneteket eredményeznek, mint a végső harc Hex és Turnbull között, amiben a valóságban zajló verekedés videoklipszerűen össze lett vágva egy spiritulás, vörös iszappal borított kőbányában zajló verekedéssel, ami csak Hex fejében történik. Fél tucat karakter tűnik fel egy-egy céltalan jelentben, mint Lance Reddick (The Wire, Fringe) Hex Q-szerű fegyverkovácsa, vagy Megan Fox aranyszívű kurvája, akinek az összes feladata, hogy jól mutasson fűzőben, amit maximálisan teljesít is. És vannak sugallt történeti szálak, mint Hex barátsága az indiánokkal – akik időnként kiszedik belőle a golyókat – ami egy fontos elem lehet a képregényben, de a filmben csak egy döcögős megoldás, hogy a főszereplő eljusson A pontból a B pontba. A végső hatás olyan, mintha egy robbanás után valaki összeszedegette volna egy Jonah Hex trilógia megmaradt celluloid darabkáit és összergasztotta őket egy kronológiainak tűnő sorrendben.
A film kritikailag és pénzügyileg is hatalmasat bukott, az IMDb-n 4,5 ponton áll, a Rotten Tomatoes-on 13%-ot kapott, nem csoda, hogy hozzánk már csak DVD-n érkezik.
Címkék: iromány jonah hex
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Dejdő 2010.10.20. 21:46:35
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2010.10.20. 21:47:40
Hogy az Elnök miért pont Hexet akarja a főgonosz levadászására? Jó, azért, mert már egyszer elkapta, de ez olyan vérszegény volt.
A Warnernek inkább a DC szuperhőseire kellene koncentrálnia, nem a tizedvonalbeli képregényekre, mint pl. a Losersre (ami szerintem korrekt lett) és a Hex.
Brekicc 2010.10.21. 00:00:43
Rolee83 2010.10.21. 05:19:35
Alex Mahone 2010.10.21. 07:33:15
A nép fia 2010.10.21. 07:47:03
Pár óra múlva megmondom! :-)
mr nemo 2010.10.21. 09:32:27
Óriási lehetőség lehetne ezekben, ha nem a Szent PG-13 lebegne mindenki szeme előtt, és az sem ártana, ha ezek tényleg adaptációk lennének. Mert már kezd nagyon idegesíteni, hogy egy regény vagy film "feldolgozás" kimerül az azonos címben meg néhány karakter nevében. Érthetetlen, főleg annak tükrében, hogy a TV-s sorozatok minősége évről-évre javul.
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2010.10.21. 09:36:32
@Brekicc: Engem a 3:10 Yumában több dolog is idegesített, ugyanakkor szerintem nem lehet egy lapon említeni a Jonah Hex-szel. Az egy komolyabb western, ez pedig egy misztikusnak szánt szórakoztató képregényadaptáció lett volna.
busoka 2010.10.21. 09:48:51
A nép fia 2010.10.21. 13:55:25
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2010.10.21. 14:01:24
Egyébként Hex milyen könnyen megválik dinamitos fegyverétől, nem?
FayeFaye 2010.10.21. 14:12:43
Spawn85 2010.10.21. 14:21:10
Talán tényleg egy másik rendezővel...de utólag már könnyű okoskodni.
Megan Fox viszont tényleg jól nézett ki a filmben. :)
shiver23 2010.10.21. 14:26:07
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2010.10.21. 14:30:33
tjunior 2010.10.21. 17:22:26
Kevés ilyen összecsapott filmet láttam, egyszerűen minden logika nélküli jelenetek sora. Brolint már írtam, ő kimagaslik még ebből a káoszból is, Megan Fox hozza a biodíszletet, Malkovic meg belexart az egészbe, látszik rajta.
Ami még különösen zavart ezek a frappánsnak és tökösnek szánt tőmondatok. pl. Tudsz lőni? Éste?
Egyszer elmegy, még 2-3szor is, de egy idő után már rohadt idegesítő hogy ebből állnak a párbeszédek. A szinkron idomult a filmhez, nem szoktam bántani a magyar szinkront mert tudnak ha akarnak, de ez nagyon gyenge lett, ugyanúgy összecsapva mint a film.
A kedvenc mondanom "Indítsátok be a motorokat!" Mindez egy gőzhajó elindulásakor az 1870es években, viszont ezen jód derültem, igaz hogy közben a fejemet is fogtam, de na, nem lehet minden tökéletes.
Pozitívumként, mire megunnád már vége is.
Brekicc 2010.10.22. 06:37:02
Wild Wild West sztem hihetetlenül erőltetett, gagyi és rossz volt. A féltestű főgonoszt nem tudom hogy gondolták. Nem voltak elég jól kidolgozva a karakterek benne, az egészen csak az látszott hogy pörgették bele a zsozsót ezerrel, hogy minnél több embert becsődítsenek a moziba.
A börtönvonatban mik idegesítettek? Nem kötözködés miatt kérdezem, csak érdekelne.
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2010.10.22. 11:15:54
A kedvencem a hemzsegő indiános terület, hö, voltak vagy ketten a rézbőrűek:D
Azt se vettem be, hogy a végére Crowe megváltozott. Miért? Lelövi a bandáját és felszáll a vonatara, na ne.