Elköltöztünk: filmdroid.hu
Az Aranypolgár (Citizen Kane -1941) - filmkritika
2007.11.05. 17:36 1 komment
"Rózsabimbó...élve vagy halva"
Drótkerítéssel körülvett hely. A hatalmas területen, amit körbezár, a ködben egy kastély áll. Talán Csipkerózsika vagy egyéb mesebeli lények lakják? Nem! A kastély egyik szobájában egy haldokló, utolsó szava: „Rózsabimbó”, kezéből kiejti a havas házat tartalmazó üveggömb...Meghalt. Ezután híradó képeket látunk, narrátor beszél Charles Foster Kane életéről. Ő volt ugyanis az az ember, aki meghalt. A rövid híradós összevágás után a jelenlevők beszélgetnek, kellene még valami ebbe az alkotásba. Ki kell deríteni mi volt az a Rózsabimbó. A nyomozással pedig kirajzolódik elénk ki is volt Kane.
Szegény családtól vásároljaa meg egy nagy vagyonú ember ( hogy ki , az nem derül ki ) nevében egy megbízott. Ő neveli és Kane elsajátítja azt, amit az üzleti életről tudni kell. Felnőven újságot alapít, nemes célok vezérlik. Tekintélye, pénze, támogatottsága nőttön nő, aminek hatására ő maga is megváltozik, a kitűzött eszmék eldeformálódnak. Így halála előtt elveszít mindent: a vagyona megcsappan, az emberek elfordulnak tőle.
A rózsabimbó jelentése utáni kutatás közben különböző emberek szemszögéből tárul elénk Kane élete:a gyámjáé, menedzseréé, barátjáé, második feleségéé és a híradó összeállítása. Valószínű, hogy sok benne a hazugság,ferdítés, kiszínezés-
Orson Welles nevéhez kötődik a Világok harca rádió változata, ami annak idején pánikot okozott, mivel a hallgatók valóban azt hitték, hogy Földer megtámadták az Ufók. A rádiós sikerek miatt dolgozhatott filmekben , ahol is a kritika kedvelte, leginkább Európában, a mozis pénztáraknál viszont nem aratott zajos sikereket.Az amerikai kritikusok nem tetszett az Aranypolgár , nem szerették a nem szerették az excentrikus kompozíciókat, a szédítő kameramozgást, azt viszont kiemelték, hogy színházi és rádiós emebreket szerepeltetett ebben az alkotásban. A film bemutatásakor már nagy visszhangja volt a filmnek, ugyanis William Randolph Hears és egy színésznő viszonyát mutatja be nem túlzottan burkoltan, így a mágnás el szerette volna érni, hogy a filmet tiltsák be.
Az Aranypolgár végül igazi klasszikus lett, az imdb-n pedig a 25. legjobb filmként tartják számon.
A mai gyors vágásokkal, CGI-vel megtűzdelt világban néha jól esik megnézni egy régi filmet.
A film végén pedig a néző hátradőlve magában összerakhatja a mozaik darabkákat, megalkothatja Kane világát, el -illetve hozzáadhat egyes elemeket.
Én már tudom, mi az a rózsabimbó...nézzétek meg Ti is, ha kíváncsiak vagytok.
Címkék: iromány 100 % klassziku
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.